Występowanie lisa

kliknij aby powiększyć

lis ( film )

kliknij aby obejrzeć

 młody osobnik lisa

kliknij aby powiekszyć

lis na dwóch łapach

kliknij aby powiekszyć

kopulujące lisy

kliknij aby powiekszyć

Lis 

(Vulpes vulpes)

 fot.1 

kliknij aby powiekszyć

trop lisa

kliknij aby powiekszyć

  skaczący lis

kliknij aby powiększyc

Lis

Lis 

(Vulpes vulpes)

  

Lis – nazwa zwyczajowa oznaczająca zwierzę z gatunku Vulpes vulpes, a także przedstawicieli innych gatunków, podobnych do lisa, a należących do rodzajów: Alopex, Dusicyon i Urocyon. W gwarze myśliwskiej samca nazywamy lisem lub psem, samice - liszką, lisicą lub suką, młode liskami, lisiętami lub szczeniętami, a jesienią - niedoliskami.

 

 

Pożywienie

 

ssaki (głównie gryzonie), ptaki, padlina, czasem gady, bezkręgowce, i pokarm roślinny (jagody, orzechy)

 

 

Dane liczbowe

 

 długość bez ogona: od 49 do 91 cm, długość ogona: od 27 do 63 cm, wysokość w kłębie: 35 do 50 cm, masa ciała: od 2,2 do 10 kg, ciąża: 52 dni ilość szczeniąt w miocie: od 1 do 10, zwykle 4 do 8,

 

 

Rozmnażanie i rozwój

 

Lisy żyją w parach lub grupach socjalnych, złożonych z dominującej samicy (zwanej alfa), dominującego samca i różnej liczby (3-5) podporządkowanych samic. Samice te są córkami lub wnuczkami samicy alfa. W zamian za możliwość przebywania na terytorium matki pomagają jej w odchowaniu potomstwa, dostarczając szczeniętom pokarmu.

 

 

Wrodzy lisa

 

Wrogami lisów są duże drapieżne ptaki (orły i orliki), a także puchacze, które mogą porywać szczenięta. Pośród drapieżnych ssaków najgroźniejsze dla lisów są psy. Z dzikich gatunków ssaków drapieżnych groźne mogą być wilki, rzadziej rysie czy rosomaki. Lisy często korzystają z resztek zdobyczy większych drapieżników i wówczas mogą paść ich łupem.

 

 

Choroby

 

Najgroźniejszą chorobą roznoszoną przez lisy jest wścieklizna. Wirus wywołujący wściekliznę jest przenoszony głównie przez ukąszenia, nie tylko na inne lisy, ale też na różne gatunki zwierząt dzikich i domowych. Podjęto działania przeciwko tej chorobie i co rok szczepi się zwierzęta na tą chorobę, dlatego lisy nie są już niebezpieczne pod tym względem. Częstą choroba lisów jest świerzb. Znaczne zagrożenie dla zdrowia (w przypadku spożywania niemytych owoców runa leśnego) stwarzają też wydalane przez lisy wraz z kałem jaja bąblowca.

 

 

Ekologia gatunku

 

Pozyskanie w Polsce w latach 2004/2005 to około 137 tys. sztuk. W Europie, Azji, Ameryce Północnej i Australii występuje lis pospolity V. vulpes.

 

Lisie futro było cenione ze względu na kolor i puszysty włos. Lisie futro ma kolor od jasnorudego do czarnego,w zależności od gatunku.

 

W Polsce lis jest zwierzęciem łownym o okresie polowań od 1 lipca do 31 marca, a na terenach obwodów łowieckich, gdzie występuje głuszec lub cietrzew przez cały rok. Na skutek prowadzonych akcji ochronnych w Polsce występuje obecnie problem nadmiernej ilości lisów, które w naturze dziesiątkowała wścieklizna.

 

Lis jest znakiem sprytu i przebiegłości w wielu kulturach, występuje w licznych bajkach i podaniach.

 

Lis zdjęcia

PRZYPISY

trop lisa - http://cepl.sggw.waw.pl/edukacja/konkurs/tropy/lisa.jpg

lis ( film ) - http://www.youtube.com/user/Jackus28/videos

fot.1 -  autor:Paweł Ryszawa

 skaczący lis : źródło - http:__klhubert.pl_category_aktualnosci_w-lowisku_lis_

lis na dwóch łapach : źródłohttp:__www.tapeciarnia.pl_

kopulujące lisy - autor : Carly Lesser & Art Drauglis

zdjęcie główne - źródło:http://domkos.wrzuta.pl/